שחלות פוליציסטיות

שחלות פוליציסטיות

המונח שחלות פוליציסטיות הוא מונח מוכר בקרב נשים צעירות רבות. מדובר בתופעה איתה מתמודדות נשים אשר חוות מחזור לא סדיר. תופעה זו מתגלה בעת בדיקת אולטרסאונד אליה נשלחות הנשים על ידי הרופא שלהן, בעקבות תלונות על מחזור לא סדיר.

הממצאים שמתגלים במהלך הבדיקה, לרוב, הם שחלות גדולות כמעט פי 3 משחלות רגילות, כמות זקיקים גדולה אשר מפוזרים בתוך השחלה. צריך לומר, ההנחה היא שקרוב לעשר אחוז מהנשים מתמודדות עם הבעיה שנחשבת לאחת הסיבות המובילות לאי פריון. חשוב לציין, לא כל אישה שיש לה כמות זקיקים גדולה, בהכרח מתמודדת עם הבעיה, או תתמודד עם אי פריון.

התסמינים של שחלות פוליציסטיות הם מחזור לא סדיר, וסתות מועטות עד היעדר מוחלט שלהן, ודימומים לא סדירים. כל זה כאמור, מוביל לאי פריון, חוסר ביוץ ובמקרים רבים גם לאקנה ושיעור יתר בגוף. במקרים מסוימים זה גם יכול להוביל להשמנה והופעת סכרת.

אף על פי שאנחנו מכירים את התסמינים, אנחנו לא תמיד יודעים מהם הגורם לתסמונת זו. ההנחה היא שמדובר במספרים גבוהים של אינסולין, אך אין זה אומר בהכרח שזו הסיבה. האבחון כאמור מתבצע באמצעות בדיקת אולטרסאונד אך גם באמצעות מעקב אחרי ההיסטוריה הרפואית וזמני הוסת, וכן הערכה של מבנה הגוף, בין היתר באמצעות אותם תסמינים שתיארנו. בנוסף, הרופא ייבצע בדיקות דם בשביל לבחון את רמת הגלוקוז והאינסולין בדם.

צריך להדגיש, נשים שמתמודדות עם תסמונת זו יכולות לעבור טיפולי פיריון על מנת להיכנס להריון. הן אמורות אומנם לשנות את אורח חייהן, לפחות בכל מה שקשור לתזונה ופעילות גופנית, אך הן יכולות לעבור טיפולים שונים במטרה להתגבר על בעיית אי הפריון ולהיכנס להריון. כמו כן הן יכולות לעבור מגוון רחב של טיפולים נוספים בשביל להתגבר על הבעיה באופן כללי, כולל שימוש בתרופות, ניתוח לפרוסקופי ועוד.

לפני חשוב יש לציין, לא כל רופא יכול ויודע כיצד לטפל בבעיה זו, לכן אם קיים חשש של מחזור לא סדיר, יש לפנות אל רופא או רופאת נשים מומחים, והם ידעו להפנות לבדיקות אולטרסאונד ולאחר מכן לבצע את כל הפרוצדורה הנדרשת בשביל להתגבר על הבעיה.

זה אומנם דורש זמן והרבה סבלנות, אך בסוף התהליך אפשר להתגבר על הבעיה, ואף להיכנס להריון. חשוב מאוד לא לאבד תקווה, ולהשתמש בכל האמצעים הנדרשים בשביל לבצע את הטיפולים בצורה הטובה ביותר בשביל שזה יצליח.

סגירת תפריט