דליות ברגליים

דליות ברגליים

תופעה של דליות ברגליים מוגדרת שכיחה ביותר. תופעה זו נובעת מליקוי בשסתומים , חסמים בזרימת הדם בוורידים ברגלים. שסתומים הם בעלי תפקיד חשוב וחיוני ביכולתו של הדם לזרום בצורה תקינה בחזרה אל הלב. יש גורמים שונים בגינם עשויה להיגרם פגישה בשסתומים, ובינן ניתן למנות משקל עודף, הריון, עבודה מאומצת, עמידה ממושכת, נטייה גנטית, חולשה בשרירים ברגלים ועוד. כאשר השסתומים תקינים, הם בולמים את “נפילת הדם” כתוצאה מכוח המשיכה אל הרגלים, ומאפשרים לו זרימה אל הלב. פגיעה בשסתומים יוצרת בוורידים מצב של אי ספיקה, ולכן נוצרות דליות באזור הרגליים.

דליות ברגליים

 

כיצד תדע שיש לך דליות ברגליים

במצב בו קיימת הבעיה זו, מצטבר דם ורידי בחלקו התחתון של הרגליים, בעיקר באזור השוקיים. הצטברות זו גורמת לרגלים להתנפח ולוורידים לגדול ולהתרחב, ולבלוט מעל פני העור. מראה של דליות ברגלים הוא מראה לא אסתטי, וחשוב לדעת כי ישנם מיני טיפולים שונים שיכולים לקל על המצב. מעבר לחוסר הנעימות האסתטית, מצב זה מהווה מצב בריאותי לא תקין. מחלת ורידים ברגלים מתפתחת לאורך השנים והיא עשויה להיות מלווה בחולשה, עייפות, או שינוי בצבעו של העור. התופעה שכיחה אצל אנשים בגילאים יותר מבוגרים, נפוצה יותר בקרב נשים ( כ- 50% ) אך מתרחשת גם אצל גברים (כ- 20%). לרוב תופעות הנלוות מהבעיה מחמירות בתקופת הקיץ ובשעות הערב. תופעת לוואי של דליות ברגליים יכולה להיות תחושה של גרד מקומי, נפיחויות ברגלים, ורידים בולטים וכדומה.

דליות ברגליים

כיצד ניתן לטפל

בשנים עברו נטו לטפל בבעיית דליות ברגליים באמצעות פרוצדורה של החלפת השסתומים בוורידים. כיום שיטה זו כבר אינה פופולרית, והחליפו אותן שיטות אשר חלקן שמרניות וחלקן פולשניות. במסגרת השיטות השמרניות מציעים לסובלים מהבעיה לערוך שינוי בהרגלים קיימים. לבצע יותר פעילות גופנית, להימנע ממצבים בהם יושבים זמן רב ללא תזוזה ומעמידה ממושכת. כמו כן מומלץ לפעול למען ירידה במשקל, ולהימנע לחלוטין מעישון. מומלץ לסובלים מהבעיה לגרוב גרבי לחץ אלסטיות, אשר יכולות גם הן להקל במידת מה. בשיטות הפולשניות מוצעים מהגוף הורידים החולים. שיטות מתקדמות וחדשות מאפשרות כיום ביצוע הליך פשוט בהרדמה אזורית: ניתוח לייזר, ניתוח קיטור, או הזרקה של קצף. השיטות השונות הוכחו כיעילות מאוד לפתרון מלא של הבעיה וללא תופעות לוואי.

סגירת תפריט